Mynet Sohbet Neden Kapatıldı?


Mynet Sohbet Neden Kapatıldı?

Mynet Sohbet Odaları, ülkemizin gelmiş geçmiş en popüler sohbet odalarından biri olma özelliğine sahip birkaç oluşumdan biridir.

IRC tabanlı sunucularda sohbet etmeyi seven kullanıcıların en az 1 kere ziyaret ettiği ve genelde insanlarda olumlu izlenimler bırakan, kurumsal bir firma bünyesinde barınan nadir sunuculardan biri olan MYNET SOHBET ne yazık ki 2011 yılında yayın hayatına son vermiştir.

İsterseniz sizlere biraz MYNET Sohbet tarihinden bahsederek yazımıza balayalım.

Mynet Sohbet Nedir ?

Mynet sohbet, aslında bildiğiniz gibi Türkiye’nin ilk internet sitelerinden biri olan Mynet.Com sitesine ait olan bir online sohbet sistemidir. Özellikle 1997-1998 yıllarında IRC tabanlı sunucuların popüler olması ile kurumsal şirketler IRC tabanlı sohbet ağlarına yönelmiş ve bu alanda yatırımlar yapmıştır. Bu yatırımların aslında en büyük amacı, tamamen kendi kurumsal isimlerini kullanarak hem iyi bir ortam oluşturmak hem de doğal yoldan bir reklam geliştirmekti.

Mynet Sohbet

Mynet sohbet, şimdiki sosyal mecraların aksine sadece yazı yolu ile iletişim kurulabilen, bir nickname seçimi ile giriş yapılıp, herhangi bir üyelik gerektirmeyen anonim olarak sohbet edebileceğiniz sistemin adıdır. Mynet sohbet’in bu kadar popüler olmasının bir nedeni ise, o zamanlar kullanıcılarını yaş gruplarına ve şehirlere göre ayırarak kriterlere uygun kişilerle mesajlaşmanızı sağlayan bir sisteme sahip olmasıdır.

Bu sistem genelde profesyonel kişiler tarafından değil, IRC’de daha önce görev almış, tamamen kendini bu işe adamış gönüllü kişiler tarafından yönetilmekteydi. Şimdi sizlere klasik bir sohbet odası yetkili listesinden ve görevlerinden bahsedelim isterseniz.

Mynet Sohbet Yetkileri ve Görevleri

 • Root Admin: Sunucu genel sorumlusudur. Sunucunun en yetkili ismidir.
 • Network Admin: Sunucu genel sorumlusu yardımcısıdır. Sunucunun en yetkili 2. İsmidir. Genelde HELP (Yardım kanalı lideri) ve Telnet (Teknik konular lideri) görevlerini barındıran kişilere verilen rütbedir.
 • Services Admin: Sunucu servisler yöneticisidir. Kanal şifreleri, nick şifreleri vs vs gibi şifreleri görme yetkisine sahiptir.
 • IRC Operatör: Sunucuların en düşük yetkilisidir. Sunucudan uzaklaştırma; Zline, Gline, Akill gibi konularda hizmet verir.

Ayrıca yukarıda bulunan tüm yetkililer, sunucuda #operhelp kanalında bulunur ve yardıma ihtiyacı olan kişilere hizmet verirlerdi.

Mynet Sohbet Yönetimi

Belkide en büyük sorun MYNET A.Ş açısından bu sorundur. MYNET her ne kadar kurumsal bir şirket olsa da IRC alanında bunu bir türlü gerçekleştiremedi aslında. Zaten gerçekleşmesi de pek mümkün değildi.

IRC tabanlı ortamlarda kullanıcılar sadece bir nickname kullanarak giriş yaptığı için ve kullanıcıların herhangi bir statik IP’ye sahip olmamalarından dolayı, ne yazık ki huzuru bozan kitleyi Mynet yönetimi bir türlü engelleyemedi.

Birçok kişi göreve geldi, bu göreve gelenlerin birçoğu da zamanında IRC alanında kendini ispatlamış yurt dışı sunucularda görev yapmış kişilerdi ama ne yazık ki onlarda MYNET SOHBET’in yönetimsel sorunlarına bir çözüm getiremedi.

Kurumsal Firmalar Arasında Mynet’in Farkı

Mynet sohbet kurumsal firmalar arasında en çok tutulan sohbet odalarından biriydi. Dilerseniz bu konudan bahsetmeden önce, IRC tabanlı sohbet hizmeti veren farklı kurumsal firmalardan bahsedelim.

Kurumsal IRC Sohbet Odaları

 • Showtvnet.Com (Show TV Resmi Sitesidir)
 • Superonline.Com
 • E-Kolay.Net
 • TTNET.Com (Türk Telekom)
 • Mynet.Com

Yukarıdaki liste aslında daha da arttırılabilir ama listeye baktığımızda aslında ne kadar kaliteli firmaların bu işe emek verdiğini görüyor gibiyiz. İşte tüm bu firmaların arasında IRC kültürünü yaşatmak için uğraşan ve sürekli bu sistemi kapatmayı erteleyen, bu işe gönül veren site Mynet’tir. Mynet sohbet odaları ülkemizde en son kapanan kurumsal IRC tabanlı sohbet odasıdır. Kapanması da birçok kullanıcıyı üzmüştür.

Gerçek Mynet Sohbet Odası

Aslında günümüzde artık mynete ait IRC tabanlı bir sohbet odası bulunmamaktadır. Şu an Mynet Sohbet’in hizmet verdiği tek sohbet protformu 3 boyutlu smeet uygulamasıdır. Uygulamaya ulaşmak ve sohbet etmek için https://smeet.mynet.com adresine giriş yapabilirsiniz.

İnternette dolaşırken, özellikle arama motorlarında mynet sohbet araması yaptığımızda karşımıza onlarca çıkan site de, zamanında kapanan ve kullanıcıları boşa düşen kitleyi tek bir ortamda toplayıp yeni bir sistem oluşturma çabası ile kurulmuş sistemlerdir.

Tabi ki, aslına bakarsanız bir çok kişi bu sistemden hala faydalanmaktadır. Mynet’in sohbet hizmetinin kapanmasının üzerinden 9 yıl geçmiş olmasına rağmen, bugün mynet sohbet kelimesinin google’da aylık araması yakşalık 1 milyondur.

Tabi ki artık ne yazık ki, gerçek mynet diye bir şey yok. Mynet sohbet odaları diye arama yapıp giriş yaptığınız tüm siteler, birer kopyadır ama aralarında eski sohbeti ve samimiyeti çok nadir de olsa bulabileceğinizi unutmayınız.

Mynet Sohbet Neden Kapatıldı?

İşte merak edilen soruya geldik. Aslına bakarsanız yukarıda anlattığımız bir çok şey, sizin de anlayacağınız gibi Mynet’in kapanmasındaki en büyük etkenlerden bazıları. Şimdi sizler için mynet sohbet neden kapıldı, kapanma nedenleri nelerdi onlardan bahsedelim.

Mynet Sohbet Neden Kapatıldı

Mynet Sohbet Neden Kapatıldı

Mynet Sohbet Kapanma Sebepleri

 • Mynet IRC sistemini kapatmadan önce SMEET uygulamasını faaliyete geçirmişti. Smeet uygulaması MYNET SOHBET varken yeterince ilgi görmedi. Smeet uygulaması IRC tabanlı sohbet uygulamasının aksine ticari getirisi olan bir uygulamaydı. Mynet IRC sohbet kullanıcılarının smeet’e yönelmesi için IRC sistemini kapattı ve sohbet.mynet.com adresini smeet.mynet.com adresine yönlendirdi.
 • IRC tabanlı sohbet ağında bir türlü MYNET A.Ş istediği kurumsal düzeni kuramıyordu. Sürekli yönetimde değişikler yapsa da, yönetimi sürekli yeni kişilere emanet etse de, bir türlü istediği düzene ulaşamadı.
 • Kapattığı 2011 yılı itibari ile Ülkemizde kurumsal olarak hizmet veren tek IRC tabanlı sohbet ağı MYNET kalmıştı. Diğer kurumsal firmaların bu hizmetten vazgeçmesi MYNET’in böyle bir karar almasında etkin rol oynamış olabilir.
 • Teknolojinin gelişmesi ile artık IRC sunuculara olan ilgi azalmıştı. Aslında MYNET sohbet’in hala hatırı sayılır derece kullanıcısı olsa da, bu teknolojik gelişmelerde IRC alanında bir şeyler yapılamaması da kapanmasında etkin rol oynamıştır.

Mynet Sohbet Genel Değerlendirme

Eski mynet sohbet kullanıcı olarak bir değerlendirme yapacak olursak; Şüphesiz ülkemizin en güzel, en değerli zamanlarının geçtiği, saygı ve sevgi çerçevesinde sohbet edilen nadir odalardan biri olan tüm mynet kullanıcılarını sevgi ile kucaklıyoruz.

Ülkemizin en köklü sunucularından biri olan Mynet sohbet odalarında sohbet etme imkanı sunan, değerli Mynet A.Ş kurucusuna saygımızı ve sevgimizi sunuyoruz.

Sevgi ve Hürmetle.

Not: Yukarıda bulunan tüm bilgilendirmeler tamamen yoruma dayalı terimlere dayanmaktadır, hiçbir içerik resmi bir beyan niteliği taşımamaktadır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir